Zamek
Renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej, magnacka rezydencja kolejnych właścicieli dóbr suskich: Castiglione-Suskich, Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich. Nazywany często „Małym Wawelem” ze względu na podobieństwo (zwłaszcza dziedzińca) do krakowskiego zamku królewskiego.
Stary kościół
Stary kościół o typowo gotyckiej bryle i renesansowych elementach dekoracyjnych wraz z budynkiem klasztornym, który obecnie pełni funkcję plebani, wzniesiony został z fundacji byłego właściciela Suchej – Piotra Komorowskiego, w latach 1613 -1614.
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej. Zaprojektowany przez Teodora Talowskiego został wzniesiony w latach 1897 – 1908. Głównymi fundatorami świątyni byli Braniccy oraz suscy kolejarze.
Karczma Rzym
Karczma Rzym z drugiej połowy XVII wieku usytuowana w centrum suskiej agory, stanowi jeden z ginących przykładów architektury drewnianej, nawiązującej bezpośrednio do tradycji budownictwa ludowego
SZLAKI TURYSTYCZNE
Sucha Beskidzka – Magurka – Zawoja Centrum (ok. 3 – 3,5 godz.) – znaki czerwone
Ze stacji kolejowej na południe podejście stokiem zwanym „Pod Cholernym” i dalej leśną drogą, skrajem osiedla Podksięże do leśniczówki. Szlak omija z lewej strony sam szczyt Magurki (872 m ) Ok. 200 m za leśniczówką droga biegnie skrajem lasu. Otwiera się stąd rozległy widok na pasmo Babiej Góry i Polic. Szlak prowadzi dalej do osiedla Przysłop należącego już do Zawoi. Następnie do Zawoi Smyraki i dalej drogą do Zawoi Centrum.
Sucha Beskidzka – Dolina Zasypnicy – Zawoja Przysłop ( ok. 2 godz. ) znaki czarne.
Ze stacji kolejowej drogą w kierunku Stryszawy. Na wysokości Szkoły Podstawowej Nr 2 w lewo. Następnie doliną Zasypnicy w górę drogą wzdłuż potoku, mijamy Pstrągarnię i podchodzimy do dawnej stacji turystycznej „U Pytla”. Dalej leśną drogą mijając z prawej strony szczyt Magurki dochodzimy do Zawoi Przysłop gdzie szlak czarny dołącza do czerwonego.
Sucha Beskidzka – Żurawica (734 m) – Krzeszów ( ok. 4 godz. ) znaki zielone
Ze stacji PKP drogą w kierunku Stryszawy. Na wysokości Szkoły Podstawowej Nr 2 w prawo przez tory kolejowe i most na Stryszawce polną ścieżką w kierunku Lipskiej Góry, dalej przez oś. Lipie na szczyt Gołuszkowej Góry. Po ominięciu niewielkiego obniżenia z oś. Carchel podchodzimy na pd. zach. w stronę szczytu Żurawicy, stąd szlakiem czarnym można dojść do Leskowca. Idąc ze szczytu w kierunku zachodnim, po ominięciu granicy lasu liściastego dochodzimy do pierwszych zabudowań Krzeszowa.
Sucha Beskidzka – Mioduszyna (638 m) – MAKÓW P 3 godz. – znaki niebieskie
Z Rynku przez most na Stryszawce, następnie w prawo przez targowicę i po przejściu przez drogę (obwodnicę) mostem wiszącym (tylko dla pieszych) nad Skawą. Następnie drogą między zabudowaniami osiedla Garce dochodzimy do lasu. Dalej leśnym traktem na grzbiet Mioduszyny (Dziatowskie). Następnie szlak prowadzi przez wzgórza nad Makowem do centrum miasta. Szlak ma swoją kontynuację przez miejscowość Grzechynia, dochodzi do czerwonego szlaku z Suchej na Magurkę.